Společnost Impekstir SA má vlastní žulový důl KWARC, který se nachází v obci Kostrza, okres Strzegom, kraj Świdnica, Dolnoslezské vojvodství. Vytěžená žula se používá k výrobě hotových žulových výrobků, tj. desek, kostek, schodů, žulových obrubníků, které se pak dodávají na stavby v Polsku i v zahraničí.

Odčerpávání vody z dolu KWARC (původně postgermánského výkopu) bylo zahájeno v roce 1989. Samotný výkop proběhl v roce 1992.

Žulový důl KWARC

Oblast žulového dolu KWARC se nachází ve Strzegomských vrších, které jsou součástí Sudetského předhoří. Oblast Strzegomských vrchů patří k velké geologické jednotce zvané „Strzegomsko-sobótský žulový masiv“. Je morfologicky rozmanitý. Převažují zde zalesněné kopce s výchozy magmatu a přeměněných hornin a rozsáhlé zemědělské oblasti. Strzegomské vrchy leží v nadmořské výšce +200 až +400 m a vyznačují se mírně teplým horským podnebím. Podívejte se na naši nabídku žulových bloků a tvárnic.

žulový důl ve Strzegomi

Žula z oblasti Strzegomských vrchů je výjimečně tvrdá hornina, odolná vůči drsným povětrnostním podmínkám a poškození. Jeho charakteristický a přirozeně krásný vzhled je výsledkem minerálů kamene, mezi něž nejčastěji patří křemen, světlý plagioklas a černý biotit. Kromě estetických vlastností se strzegomská žula vyznačuje výjimečnou trvanlivostí, a proto se tak snadno používá ve stavebnictví. Používá se při stavbě silnic, parkovišť, teras nebo schodišť.

Strzegomská žula má vynikající technické parametry. Hustota je 2,65 g/cm3. Kromě toho je strzegomská žula odolná vůči tlaku (pevnost 132,1 MPa) a otěru (abrazivita na Boehmeho kotouči 3,17 cm, abrazivita v Devalově bubnu 6,2 %). Vyznačuje se také nízkou nasákavostí (0,36 %) a celkovou mrazuvzdorností.

Podívejte se na naši nabídku!